Znanstveni svjetonazori zapada promijenili su razumijevanje duhovnosti što je zahvatilo i Jogu, pa su tako brojni noviji učitelji Joge prilagodili tradicionalna učenja onim modernijim i iz nje izostavli njene najvažnije izvorne dijelove kako se ne bi kompromitirali u kontekstu današnjeg materijalističkog svjetonazora i potrošačkih životnih vrijednosti. Rezultat toga je da se danas Joga podučava ogoljeno, a prakticira najčešće površno i uz napor.
Ta nas jednostavna mentalna tehnika potpuno te bez napora vodi kroz iskustva sve smirenijih i budnijih stanja svijesti, čineći naš um i tijelo opuštenijima sve do stanja duboke relaksacije u kojem se oslobađaju i stresovi, pa se na taj način i naše tijelo obnavlja i ojačava, dajeći nam više energije i samopouzdanja u životu.
Oživljavajući cjelokupan živčani sustav meditacija razvija mentalni potencijal: veću sposobnost usvajanja novih znanja i vještina, bolje prosuđivanje, bolju koordinaciju duha i tijela, intelekta i emocija te općenito veći stvaralački potencijal koji nam je prijeko potreban u svakidašnjem djelovanju, profesiji, školovanju, društvenim odnosima, postizanju dobrog psihofizičkog zdravlja i vlastitom pozitivnom doprinosu u sve stresnijoj sredini u kojoj živimo. Nakon samo dvadeset minuta prakse meditacije izlazimo u aktivnost potpuno osvježeni, budni, opušteni i osnaženi, kako u duhu, tako i u tijelu, lakše se noseći sa svim dnevnim izazovima.
Meditacija također u nama razvija mir, toleranciju i zadovoljstvo okolnostima, bez obzira kakve one bile, jer sve na koncu ovisi o našem pogledu na stvari, odnosno perspektivi kroz koju odabiremo gledati na životne okolnosti. Meditacijom ulazimo u mir, onaj duboki koji je nigdje drugdje nego li unutar nas samih, pa nam se taj divan unutarnji mir postepeno manifestira i u situacijama oko nas.
Zoran Krneta će kroz predavanje otkriti način kojim pomoću meditacije možete lakše, presperitetnije i ispunjenije živjeti; jer život je na kraju krajeva tu da kroz njega napredujemo, učimo i i radom na sebi rastemo.
Tel: 098 970 9474
krneta.zoran@gmail.com
www.nara.hr/blog
www.facebook.com/pages/Nara/